Krew pępowinowa – czy istnieją negatywne aspekty?


Zdrowie / czwartek, Czerwiec 13th, 2019

Każdy przyszły rodzic staje przed dylematem, czy zdecydować się na bankowanie krwi pępowinowej. Często słyszy się o dobroczynnym działaniu krwi pępowinowej, jednak rzadko mówi się o drugiej, tej negatywnej stronie bankowania.

Niekiedy zapomina się nam powiedzieć o tym, że bankowanie krwi nie jest darmowe. Wręcz przeciwnie, wiąże się to z ogromnymi kosztami. Sama cena pobrania i umieszczenia kwi w banku to koszt ok. 2000 zł. Do tego dochodzą koszty związane z jej przechowywaniem. Można by stwierdzić, że bank krwi pępowinowej ma z tego niezły zyska, a promowanie pobierania krwi pępowinowej jest zagraniem marketingowym banku.

Drugą negatywną stroną jest to, że jeśli krew pępowinowa ma zostać wykorzystana u osoby, od której pobrano materiał, to nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ często choroby, które mogą zostać wyleczone poprzez komórki macierzyste zawarte w krwi pępowinowej, uwarunkowane są genetycznie. Wówczas podanie własnej krwi pępowinowej może przyczynić się do wznowienia choroby. Poza tym z pobranego materiału liczba komórek macierzystych wystarczająca jest dla małego dziecka. Jeśli jednak zajdzie sytuacja, że dziecko będzie większe lub przeszczep miałby być wykonany dorosłej osobie, to ilość ta jest zbyt mała. Leczenie u dorosłej osoby przynosi pozytywne efekty dopiero po kilku przeszczepach od różnych dawców.

Obecnie wykorzystywanie krwi pępowinowej do odbudowy narządów takich jak trzustka, wątroba czy nerka jest wciąż na etapie badań klinicznych. Obecna wiedza naukowców i doniesienia naukowe pozwalają na ograniczone stosowanie komórek macierzystych w terapii.
Ponadto podkreśla się, ze krew pępowinowa jest pobierana bezinwazyjnie. Jednak, aby uzyskać odpowiednią jakość materiału, należy przyspieszyć „odpępnienie” noworodka. A jak wynika z badań wpływa to niekorzystnie na noworodka i może zwiększać ryzyko anemii w przyszłości. Dodatkowo w konflikt interesów zamieszany zostaje personel, który powinien przestrzegać zaciskania pępowiny dopiero w momencie samoistnego ustania tętnienia pępowiny.

W związku z powyższym, powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, czy bankowanie krwi pępowinowej jest dla nas korzystnym rozwiązaniem, czy raczej powinniśmy sobie to odpuścić. Jeśli na dzień dzisiejszy nie ma w naszej rodzinie poważnej choroby, to myślę, że nie należy zakładać najgorszego i odpuścić sobie bankowanie. Zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy, szczególnie, jeśli później okaże się, że krew pępowinowa nie zostanie wykorzystana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *